|
https://www.facebook.com/steen.mogensen.92/videos/10216833942946298/
Gitte og Jens har stået i spidsen for Club5000, der er et projekt under Thyholm Løbeklub.
Der var også andre thyholmere der var på podiet for at modtage en pris.
Kjeld Graversgård, Jegindø FDF, modtog spejderprisen.
Årets Idrætsnavn
Nominerede:
Helle Frederiksen, triatlet
Mikkel O. Pedersen, racerkører
Resen KFUM U15-piger 1. division
Prisvinder: Mikkel O. Pedersen
Foreningsprisen
Nominerede:
Resen KFUM, håndboldklub
Struer Sportsdanserforening, danseskole
Prisvinder: Resen KFUM
Spejderprisen
Nominerede:
Kjeld Graversgård, Jegindø FDF
Prisvinder: Kjeld Graversgård
Kulturprisen
Nominerede:
Birgit Østergaard og Eskild Højgaard, Foreningen Norden
Hanne og Bent Hargaard, Høloftet, Kulturinstitution
Ole Olsen, Nordvestjysk Fjordkultur
Ove Bjerre-Pedersen, Venøboen
Venø Festival, Kulturaktør
Prisvindere:
Birgit Østergaard og Eskild Højgaard
Ole Olsen
Handicapprisen
Nominerede:
Kurt Veise, Landsforeningen LEV
Struer Smørrebrød, forretning
UFL Vestjylland, Landsforeningen Unge for Ligeværd
Prisvinder: Kurt Veise
Frivillighedsprisen
Nominerede:
De frivillige på demensområdet, Café Kilen, Svalernes Vennekreds, Lærkehuset
Læsevennerne, læsevenner for to-sprogede elever
Solstrålen Thyholm, sorggruppe for børn
UFL Vestjylland, Landsforeningen Unge for Ligeværd
De frivillige i Parkinson-klubben
Gitte og Jens Johnsen
Inger Bøgeskov
Kurt Veise
Lizzie Andersen
Johanne Fjordside
Per Lillevang
Røde Kors Butikken og de 30 frivillige ved Ruth Hammer
Værestedet Nørregade 12a
Prisvinder: Solstrålen Thyholm
Du gør en forskel-prisen
Nominerede:
Brian Nygaard, Resen KFUM
Egon Rasmussen, Folkedanserforeningen
Erik Madsen, Struer Firmaidræt
Ole Tanderup, Bremdal
Dorthe Lehn Stephansen, Langhøj KFUM
Birthe Nielsen, Struer Håndbold
Gorm Lund, Struer Kajakklub
Gert Schilkowski, Struer Boldklub
Elke Hou-Carleton, AK Kilen
Susanne Bek, Hjerm FIF
Jesper Gregersen, Struer Energi Park
Gitte og Jens Johnsen, Thyholm Løbeklub Club 5000
Prisvinder: Gitte og Jens Johnsen
Unglederprisen
Nominerede:
Emilie V. Rasmussen, Resen KFUM
Kathrine H. Jensen og Kevin Pedersen, Struer Gymnastikforening
Sofie Klint, Langhøj KFUM
Prisvinder: Emilie V. Rasmussen
Lederprisen
Nominerede:
Brian Nygaard, Resen KFUM
Dorthe Lehn Stefansen, Langhøj KFUM
Dorthe P. Stobberup, Struer Sportsdanserforening
Inger Bøgeskov, Langhøj KFUM Aktiv Tirsdag
Karsten Lund, Struer Boldklub
Ole Tanderup, Bremdal IK
Prisvinder: Karsten Lund