Thyholm Løbe & Cykelklub holder åbent hus
25-11-2015 22:00

Thyholm Løbe & Cykelklub holder åbent hus

Mandag den 7 december holder Thyholm Løbe & Cykelklub åben i lokalerne på Østergade 38 (FDF huser)  kl 18 til 20:30.

Her vil vi godt se klubbens sponsorer – tidligere medlemmer – kommende medlemmer og klubben nuværende medlemmer til Gløgg og Æbleskiver.

Vi har valgt at holde åben klub på en trænings aften hvor huset summer af liv udtaler klubbens formand Steen Mogensen

Vi er en klub med 195 medlemmer lige nu som er fordelt fra 1 til 68 år.

Vi startede som løbeklub for 6 år siden og har nu gå hold – power walk  - div. Løbehold – landevejscykling – Mountainbike og sidst men ikke midt et nystartet kettlebell hold.

Vi har nu gået de sidste par måneder og malet, gjort rent os møbleret lokalerne ,arealerne udenfor er også klare til brug. Her har de frivillige medlemmer og andre hjulpet godt til med arbejdet. TAK for hjælpen

Som i et hver hus… mangler vi lige det sidste.

Vi er lige nu i gang med at planlægge næste års sæson med Gratis nytårs Trail den 3 januar kl 10 fra Oddesund men skal lige afsluttes sæsonen med 2 arrangementer mere  som er Åbent hus den 7 dec  og det sidste træning inden juleaften hvor alle klubbens medlemmer kommer i julekostume. Her går og løber vi lidt i byen hvorefter vi danser om byens juletræ. Herefter går turen til klubhuset hvor der er slikposer til de artige og udklædte ”løbe nisser”

Vi glæder os til at slå dørene op os vise de nye lokaliteter  

Thyholm Løbe & Cykelklub.